A+/A-

Aktualności

Depresja w chorobie Alzheimera - zapraszamy na 45. spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer"

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer”, które zostanie poświęcone depresji opiekuna.

Spotkanie związane z tą problematyką zaprezentuje mgr Joanna Szczuka, która wybrała jak najszerszą prezentację problemu. Spojrzenie na depresję jako chorobę, a nie tylko jako wypalenie, powiązanej nieodłącznie z etapami choroby Alzheimera u osoby bliskiej. W trakcie szkolenia zaprezentowane zostaną przez panią psycholog następujące zagadnienia:

  • problemy towarzyszące opiekunowi na różnych etapach choroby Alzheimera podopiecznego
  • symptomy stresu, zmęczenia, a zwłaszcza zespołu wypalenia
  • diagnoza depresji i jej powiązanie z etapami choroby osoby bliskiej
  • specyficzne formy depresji występujące u opiekuna
  • formy pomocy proponowanej opiekunowi, mające na celu przeciwdziałanie wypaleniu i depresji

Depresja jest jednostką chorobową o bardzo złożonym podłożu. Dla opiekuna oznacza ona równie skomplikowany proces zachowań, nieprawidłowości, utrudniających lub uniemożliwiających opiekunowi normalne (zdrowe, optymalne) funkcjonowanie dla samego siebie i dla swojego podopiecznego. Depresja opiekuna jest jednostką chorobową, która wymaga leczenia w takim samym stopniu, jak choroba Alzheimera u osoby, która na nią zapadła. Depresja opiekuna przybiera różne formy, uzależnione od stadiów choroby Alzheimera. Warto mieć tego świadomość i być czujnym, aby w porę móc skutecznie jej przeciwdziałać, a nade wszystko robić wszystko, aby nie doprowadzić do depresji lub wypalenia, jako jednego z symptomów depresji.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 24 listopada 2016 roku o godz. 17.30 w siedzibie warszawskiego oddziału Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”, przy ulicy W. Andersa 13 na Muranowie.

Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia należy kierować na adres: przystanekalzheimer@gmail.com, ewentualnie telefonicznie pod numerem telefonu: 518 371 552. Spotkanie jest bezpłatne.

Uwaga! W zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, adres e-mail i telefon kontaktowy.